Malzeme:

6 kişi için 500 gr.pirinç (2 1/2 su bardağı)
160 gr. yağ (tepeleme dolu 4 çorba kaşığı)
bir küçük soğan (ince kıyılmış)
bir kah­ve fincanı kuş üzümü
bir kahve fin­canı çam fıstığı
200 gram kuzu ciğe­ri
900 gr. tavuk suyu ya da et suyu, yoksa su (41/2 su bardağı)
bir tatlı kaşığı tuz
1/2 kahve-kaşığı kara bi­ber
1/2 kahve kaşığı yenibahar
bir bağ doğranmış dereotu.

Hazırlanışı:

Pirinci ayıkladıktan sonra içinde 2 çorba kaşığı tuz bulunan ılık su dolu bir kabın içine koyarak iki saat bek­letin. Su pirinçten dört parmak daha yüksekte olmalıdır. İki saat geçince, pirincin suyunu dökün, tencereye te miz su koyun, pirinci iyice karıştırın, suyu dökün. Böylece pirinci 4-5 defa yıkadıktan sonra ince telli bir süzge­cin içine boşaltarak suyunu iyice sü­zün.
Fıstık ve üzümü temizleyin 20 da­kika suda tutun. Ayrı ayrı süzün. Ci­ğerin zarını çıkarın, yıkayın, sonra da zar gibi ince doğrayın.

Küçük bir tencereye yağın bir kaşı­ğını koyarak hafifçe kızdırın, fıstığı içine koyarak kaşıkla bir kere karış­tırın sonra da soğanı ekleyin. Fıstık hafifçe sararıncaya kadar 2-3 dakika yağda pişirin ve ciğeri tencereye ko­yun. Ciğeri de 2-3 dakika yağın içinde pişirin, sonra et suyunu, ba­haratı, tuzu ve üzümü de ekleyin, bir dakika daha kaynatın, ateşten çekin.

Bir başka tencereye yağın geri kalanını koyun. Ateşte hafifçe kızdırın,. pirinci katıp 3-4 dakika karıştırarak kavurun. Sonra ciğer, üzüm, fıstık, so­ğan ve et suyu karışımını pirincin üze­rine dökün, bir kere karıştırın, tence­renin kapağını kapatarak ağır ateşte ya da fırında 20 dakika pişirin ve ateşten çekin. 15 dakika kapağın al­tına bir tülbent koyarak demlendirin, sonra da üzerine tereotu serperek ka­rıştırın ve sofraya götürün.
Afiyet Olsun

[ Yazıyı Oku ]

<Önceki | 1 | 2 | 3 | 4 | Sonraki> En Son>>